Jak działa klimatyzacja? Wszystko, co warto wiedzieć
Klimatyzację dziś spotykamy wszędzie. W samochodach, wagonach metra, ale też w coraz większej ilości domów i biur. W XXI wieku ciężko wyobrazić sobie bez niej życie, szczególnie w upalne dni. Bez klimatyzacji praca, zarówno ludzi, jak i urządzeń elektronicznych, jest niemożliwa - zapewnienie odpowiedniej temperatury jest kluczowe dla skutecznego wykonywania zadań. A na czym polega działanie klimatyzacji?
Klimatyzacja. Zasady działania
Klimatyzacja jest procesem polegającym na przekształcaniu powietrza, zmieniając jego wilgotność oraz temperaturę, po to, aby uzyskać optymalne warunki pracy. Jej historia sięga XIX wieku. Przez lata eksperymentowano z różnymi czynnikami chłodzącymi, dziś po wprowadzeniu szeregu regulacji na poziomie europejskim, korzysta się z takich, w których zniwelowany został negatywny wpływ na funkcjonowanie naszej planety.
Dobrze działająca klimatyzacja to taka, która zapewnia komfortowe warunki do funkcjonowania człowieka oraz zabezpiecza odpowiednie warunki do przechowywania sprzętów elektronicznych, szczególnie tych, które są wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę. Ponadto instalacja powinna się cechować sprawnością techniczną oraz odpowiednią wydajnością energetyczną, tak, aby nie generowała zbyt wysokiego zużycia prądu, a w konsekwencji rachunków.
Normy dot. jakości i parametrów urządzeń klimatyzacyjnych są określone w aktach prawnych, wchodzących w skład Prawa Budowlanego.
A jak najprościej opisać działanie klimatyzacji? Zasada jej funkcjonowania polega na zabieraniu energii z jednej przestrzeni i oddawanie w innej. Choć klimatyzatory kojarzą nam się przede wszystkim z chłodzeniem pomieszczeń, ich inną funkcją jest ich ogrzewanie do optymalnej dla nas temperatury.
Niezależnie od tego czy szukamy klimatyzacji do naszego domu, czy też chcemy zapewnić warunki komfortu w dużych budynkach biurowych lub przemysłowych, warto zrobić dokładny risercz i skonsultować inwestycję ze specjalistami np. doświadczonymi pracownikami naszej firmy.