W jakich sytuacjach należy mieć pozwolenie na montaż klimatyzacji?
Od jakiegoś czasu klimatyzacja przestała się kojarzyć wyłącznie z miejscami pracy i przestrzeniami publicznymi. Jednostki chłodzące coraz częściej montuje się też w domach i mieszkaniach. Powód jest prozaiczny. Dzięki nim we wnętrzach jest chłodniej, przez co łatwiej przetrwać upalne dni. Klimatyzacja to jednak nie tylko sposób na ochłodzenie pomieszczeń, ale i usunięcie nadmiaru wilgoci z powietrza czy też w wielu przypadkach dogrzanie wnętrz w sezonie zimowym. Jej montaż przynosi zatem same korzyści, ale na początku może się wiązać z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Sprawdźmy, o jakich mowa.
Pozwolenie na montaż klimatyzacji – kiedy jest wymagane?
Formalności związane z montażem klimatyzacji w niektórych przypadkach dotyczą konieczności uzyskania stosownego pozwolenia. Mowa przede wszystkim o montażu systemu klimatyzacyjnego w budynkach zabytkowych, gdzie jakakolwiek ingerencja mogłaby naruszyć ich konstrukcję lub doprowadzić do jej zniszczenia. Ponadto zgodnie z przepisami zezwolenie na montaż klimatyzacji, muszą uzyskać również ci, którzy zamieszkują domy wielorodzinne. Takie pozwolenia wydają im spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe.
Konieczność ubiegania się o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku wynika z tego, że instalacja klimatyzatora może oznaczać ingerencję w elewację budynku, która stanowi część wspólną wszystkich mieszkańców lub też może stać się przyczyną dyskomfortu sąsiadów. Na tej podstawie spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może nawet takiej zgody nie wydać. Mniej problematyczny wydaje się montaż klimatyzatora na balkonie. Niemniej i w tym przypadku zwykle bez uzyskania zgody się nie obejdzie. Inaczej jest za to w przypadku domów wolnostojących. W nich klimatyzatory można montować bez pozwoleń.